środa, 5 czerwca 2024

Narodziny polskiego rugby league

 


Korzenie rugby league sięgają roku 1895. Jednak do Polski dyscyplina ta zawitała dopiero w XXI wieku. Lepiej późno niż wcale.

4 VI 2011 roku z inicjatywy dwudziestodwuletniego Łukasza Łucka przy współpracy z Australijczykiem polskiego pochodzenia Danielem Andruczykiem założono pierwszy w Polsce klub rugby league Sroki Łódź (początkowo grający jako Magpies).

Pierwszy mecz rozegrano rok później. Do Łodzi przyjechała brytyjska drużyna promująca tę dyscyplinę sportu – GB Pioniers.  Pierwszego VII wyspiarze rozgromili łodzian 98:0. Czwartego VII wygrali 82:0. W trzecim meczu Magpies wystąpiły jako „reprezentacja” Polski. Podniesienie rangi drużyny na niewiele się przydało bowiem łodzianie ulegli aż 158:0. Początki bywają bardzo trudne, zwłaszcza że żaden z polskich zawodników nie miał wcześniej styczności z rugby. Łódzki skrzydłowy, uczestnik meczy z GB Pioniers Adam Adamczewski przyznaje, że rugby league to dla niego coś zupełnie nowego, bo wcześniej przez pięć lat trenował piłkę nożną. Łucka dodaje, że ludzie widząc piłkę do rugby myślą odruchowo o futbolu amerykańskim, który kojarzą z filmów.

Kolejny rok upłynął Łodzianom na treningach i grach wewnętrznych, bo wciąż byli jedynym klubem w kraju. Dopiero latem 2014 roku nadarzyła się okazja do kolejnych gier z przeciwnikiem. Czesi zaprosili łodzian na turniej rugby league ale w odmianie dziewięcioosobowej. Był to Czech RLA 2014 international. Co ciekawe łodzianie wystąpili w strojach, które dostali od legendarnego klubu z wysp brytyjskich St. Helens. 19 VII 2014 roku po dwóch latach bez gry zmierzyli się z Elephants Hungary. Przegrali 36:6 zdobywając pierwsze punkty w historii klubu. W kolejnym meczu Sroki przegrały z Usti nad Labem 32:10. Następnie przyszła porażka z Pardubice Jets 26:0. Turniej zakończyli porażką w meczu o 8 miejsce z Vrchlabi Mad Squirrels 14:4.

 

Przełom w rozwoju dyscypliny nastąpił w 2015 roku. We wrześniu założono drugi w Polsce klub Tygrysy Chojny-Dąbrowa (Łódź). Niestety zapału wystarczyło tylko na kilka miesięcy. Klub zakończył działalność nie rozgrywając żadnego oficjalnego meczu.

W październiku założono Spartę Brzeziny. W listopadzie dwa kolejne kluby: Skierniewice Razorback oraz Wild Bears Tomaszów Mazowiecki. Pod koniec roku na sportowej mapie Polskiego rugby league pojawił się jeszcze Stryków Rugby League. Powstanie nowych klubów było efektem kampanii „trenuj rugby league w swoim mieście”. Rozklejano plakaty, prowadzono kampanię w mediach społecznościowych oraz prowadzono pokazowe treningi w szkołach.  Istniejące kluby od stycznia 2016 roku rozgrywały między sobą mecze kontrolne.

7 XI 2015 roku doszło do ciekawego meczu. Drużyna Białych zremisowała z drużyną Czerwonych 28:28. Z racji tego, że drużyna Srok była jedyną z doświadczeniem meczowym postanowiono by zwodnicy tej właśnie drużyny oraz wszyscy trenujący w pozostałych klubach będących w fazie tworzenia wymieszali się i w ten sposób rozegrali mecz.

Rok 2015 był rokiem wyjątkowym. Po czterech latach Sroki nie były już jedynym klubem. Dodatkowo latem Łukasz Łucka oraz Adam Adamczewski ukończyli kurs stając się pierwszymi licencjonowanymi trenerami rugby league w Polsce. Wreszcie z końcem roku zarejestrowano stowarzyszenie Polska Rugby XIII, którego prezesem został Łukasz Łucka. Stowarzyszanie stało się reprezentantem dyscypliny w Polsce. Status obserwatora w europejskiej federacji udało się jednak uzyskać dopiero w VI  2017 roku. Kolejnym celem prezesa Łucki było powołanie reprezentacji Polski.

Zanim jednak do tego doszło nastał III 2016 roku i turniej rugby league 9 w czeskim Chrudimiu. Z zawodników istniejących klubów wyłoniono kardę na turniej. 12 III 2016 meczem z Mikulov Rosters zadebiutowała kadra polski w odmianie dziewięcioosobowej. Debiut wypadł udanie. Polacy zwyciężyli 12:4. W kolejnym meczu ulegli 10:14 Krupka Dragons. Następnie przegrali ze Slavią Hradec Kralowe 28:4 zajmując tym samym trzecie miejsce w grupie i kończąc udział w turnieju.

W tym samym miesiącu Polska XIII podpisała oficjalną współpracę z Manchester Rangers. Grającym trenerem w angielskiej drużynie był wtedy Anthony Petrykowski wnuk żołnierza polskich sił zbrojnych na zachodzie. Polska XIII miała pomóc między innymi w tłumaczeniu komunikatów klubowych na język polski tak by dotrzeć do mieszkającej w Manchesterze polonii i włączyć jak najwięcej jej przedstawicieli w życie klubu

14 V 2016 roku rozpoczął się międzynarodowy turniej Eurotag Łódź Rugby 9.  Sześć drużyn podzielono na dwie grupy. W grupie A zagrały Węgry (Budapeszt RL), Sparta Brzeziny oraz Wild Bears Tomaszów Mazowiecki. W grupie B natomiast znalazły się Irlandia (amatorska), Sroki Łódź i Skierniewice Razorback. Ostatecznie zmagania co większym zaskoczeniem nie było wygrała Irlandia przed Węgrami. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Tomaszowa a Sroki uplasowały się dopiero na czwartej pozycji.

30 VII 2016 roku zadebiutowała reprezentacja polski w odmianie trzynastoosobowej. Był to jednak debiut nieoficjalny, bo nasza drużyna nie zmierzyła się z innym państwem a drużyną wojskową. Konkretnie do Łodzi przyjechała Canadian Military Rugby XIII, która wygrała gładko aż 60:0. Nie był to jednak jedyny występ reprezentacji w tamtym roku.

Zanim jednak doszło do kolejnych gier biało-czerwonych rozegrano puchar Polski Rugby league 9. 16 X o miano najlepszej w kraju zmierzyły się cztery drużyny. Na oczątek Wild Bears pokonały Sroki 20:12. Następnie Sroki wtedy jeszcze występujące jako Magpies przegrały ze Spartą Brzeziny 8:16. Wild Bears Tomaszów Mazowiecki kontynuowali marsz ku finałowi pokonując Razorbrack Skierniewice 20:4 oraz Spartę 12:0. W swoim ostatnim meczu Magpies przegrały z Razorboack 10:0. Z kolei drużyna ze Skierniewic na koniec przegrała ze Spartą. Tak więc Magpies zajęli ostatnie czwarte miejsce a Razorboack trzecie. W finale Wild Bears pokonali Spartę 40:0. Tym samym drużyna z Tomaszowa Mazowieckiego została pierwszym w historii misztrzem polski rugby 9.

 

Na tym nie koniec emocji w 2016 roku. 27 X reprezentacja Polski zmierzyła się z GB Teachers ulegając nauczycielom 6:78.  W rewanżu rozegranym dwa dni później Polacy ulegli 84:0.

Rok zakończono 12 XI meczem Biali kontra Czerwoni. Tym razem biali zwyciężyli 58:4.

Z zimowego snu powrócono wiosną 2017 roku. 9 IV rozegrano turniej w składach pięcioosobowych! Wygrała Wataha Piotrków Trybunalski przed Wild Bears Tomaszów Mazowiecki, trzecie miejsce zajęły Sroki Łódź. Na końcu stawki uplasowały się Skierniewice Razoboack oraz Stryków Bulls.

3 V doszło do kolejnego spotkanie Biali-Czerwoni. W trzecim meczu padł drugi remis! Tym razem 38:38.

28 V rozegrano turniej 9 w Moszczenicy. Na początek Sroki pokonały Stryków Bulls 22:10 by w kolejnym meczu ulec Watasze z Piotrkowa 16:18. W swoim ostatnim spotkaniu przegrały z Wild Bears 6:24. Następnie Wataha pokonała Stryków 28:0 oraz Tomaszów Mazowiecki 18:14. Stryków turniej zakończył porażką z Tomaszowem 4:20. W finale Wataha pokonała Wild Bears 18:14.

 

15 VII reprezentacja Polski na wyjeździe zagrała z Węgrami ulegając bratankom 56:4

Z kolei 15 VIII doszło do kolejnego meczu Biali – Czerwoni. Tym razem wygrali Czerwoni 62:20.

Mecze reprezentacji:

 

Data

Mecz

Wynik

30 VII 2016

Polska – Cnadian Military Rugby XIII

0:60

27 X 2016

Polska – GB Teachers

6:78

29 X 2016

Polska – GB Teachers

0:84

15 VII 2017

Węgry - Polska

56:4

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz