Pokazywanie postów oznaczonych etykietą TG Sokół. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą TG Sokół. Pokaż wszystkie posty

środa, 14 lutego 2024

TG Sokół cz. I

 

Choć pierwsze kluby sportowe na ziemiach polskich zaczęły powstawać już w pierwszej połowie XIX wieku były to organizacje efemeryczne, które bardzo rzadko istniały dłużej niż kilkanaście lat. Trend zmienił dopiero Sokół.

 

W drugiej połowie XIX wieku Lwów był „stolicą” Polski. To tu koncentrowało się życie społeczno-polityczne narodu. Nie inaczej było ze sportem. Lwów przez kilkadziesiąt lat będzie pionierem i niekwestionowanym liderem rodzącego się polskiego sportu.  To właśnie w tym mieście 7 lutego 1867 powołano do życia Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Ojcami założycielami będą głównie Klemens Żukotyński, Ludwik Goltental, Jak Dobrzański, Antoni Durski oraz major wojsk powstańczych z roku 1863 Jan Żaplachta-Zapałowicz. Polacy wzorowali się na utworzonym pięć lat wcześniej w Pradze Sokole czeskim.

mundur paradny

Pierwszym prezesem został w marcu 1867 roku dr Józef Milleret.

 

To jedna z unikalnych cech Sokoła. Towarzystwa są charakterystyczne tylko dla Europy środkowo-wschodniej. Oczywiście kluby gimnastyczne powstawały wszędzie, same Niemcy będą miały ich ponad 5 tysięcy jednak Sokół to coś więcej.  Założyciele nie ukrywali, że równie ważne co sport jest kształtowanie młodzieży w duchu patriotyczno-narodowym. Sokół to kwintesencja pracy organicznej.  W końcu po przegranym kolejnym powstaniu zrozumiano, że bez niej nie ma co marzyć o odzyskaniu niepodległości.

 

Oprócz ćwiczeń gimnastycznych od początku uprawiano też szermierkę. Dlaczego ten sport był ważny chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Pierwszym trenerem szermierki we lwowskim Sokole był Achilles Marie. Pierwszym zaś trenerem gimnastyki został w maju 1867 roku Wenanty Piasecki.

 

By odzyskać niepodległość naród musi być zdrowy. Działacze duży nacisk kładli na prawidłowy rozwój młodzieży.  Zgodnie z rzymską maksymą „mens sana in corpore sano” -w zdrowym ciele zdrowy duch. Było to o tyle ważne, że stan zdrowotny ludności miejskiej był opłakany.  Świadomość narodowa czy zdrowie to „nudne” elementy, którymi wcześniej nie zaprzątali sobie głowy różnej maści powstańcy.

Siedziba TG Sokół w Krakowie


 

Należy pamiętać, że sama nazwa „Sokół” w statucie organizacji znalazła się dopiero w 1869 roku.

 

Pierwsi działacze mieli w sobie dużo samozaparcia. Sokół od chwili powstania miał około 125 członków i przez ponad dekadę niewiele się w tej kwestii zmieniło. Społeczeństwo pozostawało obojętne. Sytuacja uległa zmianie dopiero pod koniec lat 70tych XIX wieku.

 

Od początku istnienia Towarzystwo prowadziło też działalność krajoznawczą. Organizowano wycieczki do Żółkwi, Krakowa czy Wieliczki. W 1868 roku wybrano się do Poznania.

Sokół wprowadził też zupełną nowość na ziemiach polskich. Chodzi o strój do ćwiczeń. Stało się to za sprawą Franciszka Hochmana w 1873 roku. Jednak dopiero w roku 1879 w 12 rocznicę założenia organizacji zdecydowano się ćwiczyć w strojach publicznie. Wywołało to oburzenie. Epatowanie odsłoniętymi ramionami uznano…. za promowanie nagości.  Choć strój do ćwiczeń nieco się zmieniał przez lata musiało minąć dużo czasu nim społeczeństwo zaakceptowało taki rodzaj ekshibicjonizmu. Oprócz stroju do ćwiczeń, który dziś nie wzbudza żadnych emocji Sokół posiada też mundur paradny. Już 16 listopada 1867 roku uchwalono jak powinien wyglądać jednak w początkowym okresie zaledwie kilka osób takowy posiadało dlatego 1870 roku uchwalono, że wszyscy członkowie Sokoła muszą posiadać jednolity strój.

 

Od 1881 roku rozpoczęto wydawanie „Przewodnika Gimnastycznego”, który wychodził aż do 1939 roku.

 W 1884 roku towarzystwo liczy już 440 członków.  To był rok przełomowy. We Lwowie wybudowano własny gmach zaś w Tarnowie i Stanisławowie powstały pierwsze gniazda poza stolicą Galicji. Od tego momentu wszystko nabiera rozpędu. W roku następnym powstają gniazda w Przemyślu, Krakowie, Kołomyi i w Tarnopolu. W 1887 roku założono gniazda w Jaśle oraz Nowym Sączu. W 1889 roku powstało gniazdo w Sanoku a w 1892 w Gorlicach.

Gniazda Sokole z Krakowa oraz Tarnopola ( https://kuriergalicyjski.com/odrodzony-polski-sok-w-tarnopolu/ ) są najstarszymi istniejącymi do dziś.  Zwłaszcza Krakowska organizacja była od początku ważna bo dała impuls do dlaczego rozwoju również poza Galicją. Zaowocowało to powstaniem w 1891 roku Towarzystwa w Cieszynie. Rok późnej założono gniazdo w Czerniowcach na Bukowinie. Gniazd było już tak wiele, że musiała powstać jednolita organizacja czuwająca nad całością. Dlatego 23 grudnia 1892 roku we Lwowie powołano „Związek Polskich Gimnastycznych Towarzystw Sokolich w Cesarstwie Austriackim”. Pierwszym prezesem w 1893 roku został były powstaniec, naukowiec i polityk lwowski Tadeusz Romanowicz, który pełnił te funkcję do 1897 roku.

Prezesi lwowskiego Sokoła:

1867-1871 dr Józef Milleret

1871-1886 dr Jan Dobrzański

1886-1893 Żegota Krówczyński


Związek Polskich Gimnastycznych Towarzystw Sokolich w Austrii:

1892-1897 Tadeusz Romanowicz

1898-1899 Antoni Dziędzielewicz

Pierwsze gniazdo poza zaborem austriackim powstało w Inowrocławiu w 1884 roku. Dwa lata później 2 czerwca 1886 roku założono organizację sokolą w Poznaniu. Wciągu kilku lat tak się rozrósł, że w 1894 roku następuje podział na dwa gniazda Wilda i Jeżyce.

 

 

niedziela, 14 października 2018

Najstarsze kluby w Polsce.

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło "najstarsze kluby sportowe w Polsce" pojawi się nam cały ciąg stron odsyłających nas do roku 1903 gdy założono Lechię i Czarnych Lwów. Kluby piłkarskie miałyby być więc najstarszymi klubami sportowymi w Polsce? Bzdura totalna. Nie wiem skąd to się bierze. Czy to efekt dominacji piłki nożnej czy przeświadczenia, że również w dziedzinie sportu zawsze byliśmy zapóźnieni i kluby sportowe zaczęły powstawać na ziemich polskich dopiero na początku XX wieku.

Jak by to z tą przyczyną nie  było nie jest prawdą, że najstarsze polskie kluby to dopiero rok 1903. Rzeczywiście byliśmy zapóźnieni w stosunku do Anglii ale to samo można powiedzięć dokładnie o całym świecie. Jeśli zaś idzie o pozostałe państwa europejskie to nasze opóźnienie było niewielkie i wynikało raczej z działań zaborców niż naszego wstecznictwa.
Polski sport w nowoczesnej formie jak wszedzie w Europie narodził się w XIX wieku. Przechodził kilka etapów.
Pirwszy etap to dominacja strzelectwa. Opócz wymienionych w tabeli poniżej mieliśmy trudną do oszacowania liczbę wywodzących się ze średniowiecza Bractw Kurkowych, z których wiele istnieje do dziś. Kto chce się bliżej zapoznać z ich działanością zapraszam na stronę https://www.bractwakurkowe.com.pl
Etap drugi. Dominacja sportów konych, które straciły swoja pierwszoplanową rolę wraz z egalityzacją sportu. Wiadomo koń kosztuje.
Etap trzeci. Domincja wioslarstwa oraz kolarstwa.
Poza tym oczywiście stale popularna była lekka atletyka i ćwiczenia gimnastyczne.
Dopiero po tych wymienionych wyżej etapach przychodzi czas na piłkę nożną (choć musiała jeszcze pokonać lekką atletykę) i rok 1903.

Poniżej tabela nastarszych klubów sportowych na ziemiach polskich.
Pominałem bractwa kurkowe. Jesli idzie o TG Sokół wymienione sa tylko najstarsze dla danego zaboru gniazda. Nie ma też klubów niemieckich oraz klubów górnośląskich. Kluby górnośląskie były klubami niemieckimi ale nie robiły większych porblemów w przyjmowaniu Polaków i relanie rzecz biorąc miały często charakter mieszany. Podobnie jest z Klubem Jeździeckim Towarzystwa ku Ulepszaniu Hodowli Bydła i Koni. Miał charakter mieszany ale nie stronił od polskich elementów patriotycznych. Dlatego jest na liście.

Jeśli w tabeli nie ma daty zakończenia działalności lub znaku zapytania oznacza to, że dany klub wciąż istnieje.
Lista obejmuje kluby do roku 1903. Poźniejsze kluby na liscie to efekt mojej samowoli.

 

Towarzystwo Gimnastyczno sportowe w Pszczynie

1815-1820

Wojskowa Szkoła Pływania na Stawie Marymonckim

ok. 1820-?

Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie

7 VI 1824- po latach 60tych XIX wieku

Towarzystwo Strzeleckie Krakowskie

1831-1846

Szkoła gimnastyki Ludwika Bierkowskiego

1838-?

Klub Jeździecki Towarzystwa ku Ulepszaniu Hodowli Bydła i Koni (Poznań)

1838-1862

Towarzystwko Wyścigów Konnych i Wystaw Zwierząt Gospodarkich w Warszawie

1841-?

Klub Dżokejów (Poznań)

1845- ?

Towarzystwo Zachęty Koni i Zwierząt Gospodarkich we Lwowie

1856-?

Stowarzysznie Gimnastyczne w Poznaniu

1862-?

TG Sokół we Lwowie

1867

TG Sokół Inowrocław

1884

TG Sokół Warszawa

1906

283 gniazda do wybuchu I wojny światowej

Towarzystwo Gimnastyczne Krakowskie

1868-1871

Lwowskie Towarzystwo Łyżwiarskie

1869-?

Krakowskie Towarzystwo Łyżwiaży

1871-?

Yacht Klub rzeczny Warszawa

1872-?

wWarszawskie Towarzystwo Wioślarskie

1878

Towarzystwo Wioślarskie w Płocku

1884-?

Krakowskie Towarzystwo Wioslarskie

1884,1892, 1911-?

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie

1886

Warszawskie Towarzystwo Cyklistów

1886

Krakowski klub Cyklistwó

1886-?

Lwowski klub Cyklistów

1886-?

Łódzkie Towarzystwo Cyklistów

1886-?

Klub Jeździecki w Jarmolińcach na Podolu

1886-?

Towarzystwo Łyżwiarskie w Warszawie

1888-?

Zakład Gimnastyki i Atletyki Warszawa

1890-?

Klub Jeździecki Kraków

1893-?

Lubelskie Towarzystwo Cyklistów

1893

Krakowski Klub Szachistów

1893

Towarzystwo Wioslarskie w Kaliszu

1894-?

Towarzystwo Cyklistów Poznań 

1900-1918

Klub Cyklistów-Turystów Łódź

1895-?

Kieleckie Towarzystwo Cyklistów

1895-?

Union Łódź

1897-1932

Towarzystwo Gry Szachowej Łódź

1897-?

Akademicki Klub Cyklistów Lwów

1897-?

Klub Jeździecki Lublin

1899-?

Konińskie Towarzystwo Wioślarskie

1900-?

Towarzystwo Wioslarskie w Łomży

1901-?

Klub Wioślarski Poznań

1904

Towarzystwo Wioślarskie w Wilnie

1908-?

Towarzystwo Wioślarskie w Kruszwicy

1911-?

Tryton Poznań

1912

Towarzystwo Wioślarskie w Nowym Sączu

1912-1939?

Towarzystwo Wioślarskie w Pułtusku

1913